Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasada dobrego rządzenia w przedsiębiorstwie jest szczególnie istotna

17 lutego 2017 | Prawo w biznesie | Joanna Stolarek Izabella Sosnowska

Firma decydując się na wprowadzenie „Zarządzania Zgodnością", musi być przygotowana na ciągłe ulepszanie i dostosowywanie narzędzi compliancowych do sytuacji w jakiej się znajduje. Nie wystarczy raz ustanowić systemu „Zarządzania Zgodnością", ale należy ciągle pracować nad jego polepszeniem i jak najlepszym dostosowaniem do potrzeb firmy.

O tym jak ważny dla organizacji jest efektywnie działający system Zarządzania Zgodnością, nie trzeba przekonywać naszych zachodnich sąsiadów. U nich bowiem, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, systemy i narzędzia służące Compliance funkcjonują już od wielu lat. Przez ten czas przedsiębiorstwa miały możliwość „sprawdzenia" i poddania modyfikacjom wdrażane u nich systemy w taki sposób, aby spełniały one swoją rolę w sposób najlepiej dostosowany do organizacji tzn. prewencyjną, doradczą oraz kontrolną. Polskie przedsiębiorstwa, które nie stanowią części międzynarodowych korporacji i tym samym nie mogą korzystać z doświadczeń podmiotów działających w grupie, mają jednak dużo trudniej. Zamiast bowiem wielu lat doświadczeń w obszarze Zarządzania Zgodnością, muszą sobie odpowiedzieć na szereg podstawowych pytań: czy system Compliance w firmie jest w ogóle potrzebny? Czy potrzebują komórki ds. Zarządzania Zgodnością? Jakie narzędzia są najbardziej efektywne? Od czego trzeba zacząć?

Problemy praktyczne związane z wdrażaniem systemów Zarządzania Zgodnością zauważyła Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna (International Organization for Standardization; dalej „ISO"), która stworzyła uniwersalną normę nakreślającą ramy Zarządzania Zgodnością, bez względu na kraj prowadzenia działalności i wielkość przedsiębiorstwa. W roku 2014 udało się taki dokument opublikować i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10678

Wydanie: 10678

Spis treści
Zamów abonament